OnKA Medya

Landing Page Tasarımı

Özellikle dijital pazarlama faaliyetlerinde kullanılmak ve dijital dönüşümü arttırmak için belirli bir kitleye ulaşmak amacıyla ya da bir ürüne özel olarak tasarlanan sayfalara Landing Page ismi verilmektedir.

Landing Pagelerin ana amacı ziyaretçilere bir aksiyon aldırmaktır. Bu nedenle sayfa içerisinde form doldurma, üye yapma, doküman indirme, video izleme ve satın alma gibi geri dönüşüm sağlayan aksiyonlar yer almalıdır.

Başarılı Landing Page Özellikleri

Hız: Hız, dijital dünyada çok önemli bir faktördür. Sayfalar hızlı bir şekilde yüklenerek ziyaretçilere bu noktada vakit kaybettirmemelidir. Hızı etkileyen başlıca sorunlar, hatalı arayüz kodlamaları, sunucu sorunları, hatalı back-end kodlamaları, cacheleme işlemi yapılmaması, AMP kullanılmaması, yoğun içerik girişi olarak sıralanabilir.

Uyumluluk: Oluşturulan landing page sayfasının mobil, tablet ve olabilecek bütün cihazlarla uyumlu olması gerekmektedir. Örneğin Mobil trafik oranı %70 olan bir kampanyada mobil uyumluluk sorunu var ise kampanyanın hak ettiği başarıyı yakalaması zordur.

Tasarım: Bir landing page’in ziyaretçilerin ilgisini çekmesi, kullanıcı deneyiminin doğru tasarlanması ve arayüz tasarımının doğru kurgulanması açısından, tasarım aşaması büyük önem taşımaktadır.

İçerik: Sayfa kurgusu, ziyaretçiyi tanımanız ve neyle karşılaşmak istediğini bilmeniz açısından çok önemlidir. Video, görsel içerik ve yazı gibi ziyaretçinin karşısına çıkacak içerikler iyi planlanmalıdır. Bu noktada sade ve olabildiğince net içerikler, geri dönüş seviyesini yükseltecektir.

Strateji: Pozitif anlamda sonuç almak için markanın kurumsal kimliğiyle uyumlu hareket etmek gerekmektedir. Bu nedenle Tasarım, içerik ve reklamlarda verilen mesaj birbiriyle uyumlu ve paralel olmalıdır.

Analiz: Sayfanın başarısı analiz yapılarak bulunur. A/B testleri, ısı haritaları oluşturmak ve hatta gerekli olduğunda göz testleri yapılarak bu bilgilere göre sayfalar optimize edilmelidir.