OnKA Medya

Influencer Marketing

Önceleri geleneksel medyanın alternatifi olan dijital medya, artık ana akım haline geldi ve dijital mecralar “fenomenlik” adı altında yeni bir mesleği ortaya çıkardı. Bu meslek de “Influencer Marketing” yöntemini gündeme getirdi. Peki, Influencer ile pazarlama nasıl bir yöntem, avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Influencer Marketing, Türkçede hatırlı pazarlama olarak karşılık bulur. Bu pazarlama yöntemi etkileyici pazarlama olarak da bilinir. Teknolojideki gelişmelerin ve sosyal medyanın popülerliğinin yansıması olarak karşımıza çıkan bu pazarlama yönteminde internet ünlüsü olan kişiler üzerinden pazarlama ve iletişim çalışmaları yapılır. Ürün ve hizmetleri için etki yaratmayı isteyen işletmeler bu pazarlama yöntemini kullanır.

Influencer Pazarlama Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medyayı aktif olarak kullananların sayısı ve sosyal mecralarda geçirilen sürenin artması Influencer pazarlama yöntemini cazip hale getirir. Elbette başarılı bir Influencer marketing stratejisi yaratmak için birtakım noktalara dikkat etmelisiniz.
Kitleleri etkileme gücüne sahip bir Influencer, marka ile müşteri arasında köprü görevi görür. Bu nedenle Influencer’ın markanız ile örtüşmesi önemlidir. Proje aşamasında, Influencer’lar kitlelerini daha iyi tanıdıkları için onların önerilerine kulak verebilirsiniz. Doğal ve özgün içerikler kullanın. Neyi ölçmek istediğinize karar verin ve hangi paylaşım tipini ve hangi platformları istediğinizi belirleyin. Influencer seçerken şu sorulara yanıt arayabilirsiniz:

  • Influencer, marka prensiplerine uyum sağlayabilir mi?
  • Influencer’ın uzmanlık alanı marka ile paralel mi?
  • Takipçi profili hangi özelliklere sahip ve nasıl yorumlar yapıyor?
  • Influencer’ı kaç kişi takip ediyor?
  • Ne sıklıkta paylaşım yapıyor, izlenme sayısı ve etkileşim sayısı ne kadar, bu rakamlar markanın beklentilerini karşılayabilir mi?
  • Daha önce sektörde marka işbirlikleri yapmış mı? Eğer yapmışsa diğer markalarla sizin markanız arasında ne gibi farklar ve benzerlikler bulunuyor?

Influencer pazarlama ile maksimum etkileşim elde edebilmek için Onka Medya ile iletişime geçebilir, dijital pazarlamaya dair her türlü konuda profesyonel destek alabilirsiniz.